S údržbou sa oplatí počkať
Prichádza jar a vy premýšľate kedy vyraziť na záhradu a pustiť sa do trávnika? Jeden pekný víkend ešte jar nerobí, len nás pekne navnadí. Nechajte trávnik po zime poriadne vyschnúť a s jeho údržbou počkajte, kým nebude dlhšiu dobu počas dňa min. 10 °C a v noci nebudú mrazíky. Jarné počasie je veľmi nestále a ranné mrazíky sú veľmi časté. Preto je lepšie o týždeň radšej počkať než trávnik pokaziť.
Pre jarnú údržbu sú potrebné predovšetkým dva stroje: vertikutátor a kosačka. Ďalej osivo na dosev, hnojivo na prvé jarné hnojenie a rozmetadlo. hnojiva. Pri strojoch skontrolujte stav ich prevádzkových kvapalín. U vertikutátora stav nožov, u kosačky nôž riadne naostrite. Ak plánujete nákup nového vertikutátora alebo kosačky, nechať sa inšpirovať v časti ZÁHRADNÁ TECHNIKA A NÁRADIE.
Základom jarnej údržby trávnika je vertikutácia. Toto slovo pochídza z anglického vertical cut = vertikálny rez. Nechať trávnik nadýchnuť – prevzdušniť jeho vrchnú vegetačnú vrstvu, to je základný cieľ vertikutácie.
V priebehu vegetácie a v zimnom období sa zo zvyškov pokosenej trávy, buriny a machu vytvorí v trávniku nepriepustná vrstva nazvaná trávna plsť. Táto môže mať aj niekoľko centimetrov, čím zabraňuje prenikaniu vody a živín do pôdy až ku koreňovému systému a zároveň bráni výmene plynov – trávniku hrozí udusenie. Plsť má tiež negatívny vplyv na zakorenenie. Koreňový systém nezakorení do hĺbky, ale rozrastá sa plytko a plošne, čoho dôsledkom je vysychanie trávnika v suchých obdobiach. Vtedy sa na miestach s riedkym porastom, usadí burina. Trávna plsť vytvára tiež priaznivé podmienky pre vznik nebezpečných plesňových a hubových ochorení. Vertikutácia je skvelá prevencia proti hubovým chorobám a machu. Po vertikutácii trávnik lepšie prijíma svetlo, vlahu a živiny, vertikutácia podporuje rast koreňového systému.
Pri okrasných a úžitkových trávnikov sa robí vertikutácia dvakrát ročne – v jarnom a jesennom termíne. Jarná je ideálna v období konca marca až apríla, jesenná je na prelome augusta a septembra, až po koniec tohto mesiaca. Vertikutácia sa vykonáva za sucha. Pred ňou trávnik pokosíme na výšku 3 – 4 cm a vertikutačné nože nastavíme na max. hĺbku 3 mm.
Po vertikutácii, kedy trávnik vyzerá ako zničený, je vhodné trávnik prihnojiť a dosiať jeho holé plochy na to odporúčaným trávnym osivom. Minimálne výsevné množstvo je 20 g / m ². Spoločne s osivom je možné aplikovať aj slabú vrstvu trávnikového substrátu alebo kremičitého piesku pre zlepšenie vrchnej vegetačnej vrstvy. Pieskovanie výrazne zlepšuje vegetačnú vrstvu trávniku, zlepšuje jej pôdnu štruktúru, zvyšuje priepustnosť vody a živín. Zrýchľuje osychanie trávnika po dažďových zrážkach. Pieskovanie tiež výrazne obmedzuje tvorbu plsti a machu. Pre pieskovanie sa používa kremičitý piesok zrnitosti 0,25 – 2 mm v dávke 4 – 9 l / m ². Pieskovanie sa vykonáva u väčších plôch špeciálnymi strojmi, u menších plôch je možné použiť rozmetadlá hnojív. Piesok je nutné rovnomerne rozprestrieť po ploche trávnika tak, aby nedošlo k úplnému prekrytie tráv. Piesok možno úspešne zarovnať tzv. smykováním, na menších plochách hrabľami.
Pre lokálne opravy sú na trhu k dostaniu rôzne sady, ktoré obsahujú osivo, hnojivo a substrát. Ide o rýchlu oprava poškodeného trávnika v 3 krokoch a pomocou jediného výrobku. Trávnik vzklíči už do 14 dní. Hnojivo dodá novorastúcim trávam dostatok energie – zrýchli ich rast a špeciálny substrát je spoľahlivou zásobárňou vody – zadržiava vodu v blízkosti klíčiacich semien.
Všetko o zložení aj určení použitia osív a hnojív sa dozviete na našich web-stránkach, v častiach:
Osivá, hnojivá EUROGREEN
Osivá, hnojivá WOLF GAERTEN