Splňte tri jesenné úlohy …
Jeseň je, ak sa vydarí počasie, veľmi krásne obdobie zberu, plné rôznych farieb, padajúceho lístia, ranných hmiel a poletujúcich pavučín. Pri teplom popoludní môžeme na záhrade obdivovať farby, ešte niečo dobré ugrilovať, ale čaká nás ešte nejaká práca. Či už máte len trávnik alebo tiež okrasné dreviny, treba ich pripraviť na zimu. September a október, sú dva dôležité mesiace v príprave trávnika na dobré prezimovanie. Snažte sa vykonať nasledujúce činnosti, trávniku to veľmi pomôže:
- vertikutáciu,
- špeciálnu jesennú výživu,
- postrek proti chorobám.
Ak splníme tieto tri jesenné úlohy zabezpečíte trávniku dobrú prípravu na zimu a jeho úspešné prezimovanie. Na rovinu treba povedať, že prezimovanie veľmi závisí na nadchádzajúcej zime a jej priebehu, ale dobrá jesenná starostlivosť je skvelá a veľmi často účinná prevencia.
Na jarný termín vertikutácie si z nás väčšina už zvykla. Ale aj na jeseň ju je potrebné vykonať. Vyčistíme ňou trávnik od vegetačných zvyškov a plsti, ktoré sa v priebehu jari a leta v trávniku usadili. Kosačka všetko z trávnika zoberie. Plsť je totiž ideálnym miestom pre zárodky chorôb a ich útočiskom pred nepriaznivými zimnými podmienkami. V plsti prečkajú zimu. Ideálnym termínom pre jesennú vertikutáciu je začiatok septembra, kedy sú ešte priaznivé klimatické podmienky a trávnik po vertikutácii má možnosť rýchlo zregenerovať. Po vertikutácii za pekného jesenného počasia môžete tiež trávnik dosiať. Vertikutáciou však čistenie trávnika pred zimou nekončí. Až do začiatku zimy je dôležité neustále z trávnika vyhrabávať opadané lístie, zvyšky ovocia a vetvičky.
Ďalej nasledujú vitamíny – správne jesenné trávnikové hnojivo.
Výživa trávnika na jeseň sa líši od priebehu sezóny, a to hlavne v zložení použitého hnojiva. Na jar potrebuje trávnik viac dusíka pre rozvoj a podporu rastu, trochu draslíka a fosforu. V priebehu sezóny sa pomer dusíka a draslíka vyrovnáva. Na jeseň je to naopak. Draslík má navrch. V jesenných trávnikových hnojivách prevláda draslík, najčastejšie vo forme K2O. Prečo draslík? Draslík riadi bunkovú stavbu rastlín. Vysoký obsah draslíka v jesennom trávnikovom hnojive dodá trávniku schopnosť lepšie čeliť nepriaznivým poveternostným vplyvom a odolávať vymŕzaniu aj napádaniu hubovými chorobami. Jesenné hnojivá majú vo svojom zložení samozrejme aj trochu dusíka, rastliny musia stále rásť. Väčšinou tiež obsahujú horčík a síru. Horčík podporuje fotosyntézu a obsah síry v hnojivách napomáha k tvorbe bielkovín. Aplikácia sa vykonáva od polovice septembra do začiatku novembra podľa vývoja počasia a použitého hnojiva. Nezabudnite na presnosť a rovnomernosť aplikácie.
Postrek proti hubovým chorobám je veľmi dobrý preventívny zásah proti nim, respektíve proti prezimovaniu ich zárodkov a mycélia. Ide najmä o u nás najznámejšiu a najrozšírenejšiu chorobu trávnika, známu pod menom pleseň snežná. K postreku sa využívajú prípravky s účinnou látkou azoxystrobín alebo iprodion. Postrek sa vykonáva ku koncu vegetácie. Odporúčajú sa dva postreky v rozmedzí 14 – 20 dní, ideálne pri teplotách nad desať stupňov.
Tým pripravíme trávnik na zimu. Cez zimu nechajte trávnik odpočívať, obmedzte pohyb po ňom na minimum a tešte sa na jar, kedy zase začne všetko krásne rásť a rozvíjať sa.
Tým z vás, ktorých viac zaujíma odbornejší pohľad na problematiku starostlivosti o trávnik odporúčame časť venovanú Športovým trávnikom.
Veľa úspechov!